زمانی، بازی‌های ویدئویی و دیجیتال با ماهیت آنالوگ بازی‌های رومیزی در تضاد بودند، اما اکنون به لطف تعداد فزاینده ی بازی‌های رومیزی برگرفته از بازی‌های ویدئویی، این دو سرگرمی بسیار هماهنگ شده اند.

رومیزی های برگرفته از دیجیتال

زمانی، بازی‌های ویدئویی و دیجیتال با ماهیت آنالوگ بازی‌های رومیزی در تضاد بودند، اما اکنون به لطف تعداد فزاینده ی بازی‌های رومیزی برگرفته از بازی‌های ویدئویی، این دو سرگرمی بسیار هماهنگ شده اند.

علیرغم تفاوت های عمده بین این دو رسانه - خارج از پتانسیل مشترک برای تخلیه حساب بانکی شما – آن ها در واقع بیشتر از چیزی که تصور می شود شبیه هستند. نه تنها بازی‌های ویدئویی و بردگیم ها هر دو به دنبال ارائه ی سرگرمی از طریق بازی هستند، بلکه این پتانسیل را دارند که بازیکنان خود را به دنیای کاملاً جدیدی منتقل کنند.

بردگیم های برگرفته از بازی های ویدئویی می توانند تجربه های نابی را در اختیار بازیکنان خود قرار دهند. برخی از آن ها به بازی ویدئویی آن قدر وفادار مانده اند که بازیکنان می توانند احساسات مشترکی را در بازی با هر دو گونه تجربه کنند. دنیای امروزی بازی های رومیزی آن قدر پیشرفت کرده است که برخی از این بازی ها به بهترین های بردگیم تبدیل شده اند.

در ادامه به تعدادی از بردگیم هایی می پردازیم که برگرفته از مشهورترین بازی های ویدئویی هستند و طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده اند:

Doom: The Board Game

 zx01 0
91qm95yrZL 

Doom: The Board Game یک بازی رومیزی است که دارای تفنگداران دریایی و شیاطین است، در این بازی حداکثر چهار بازیکن، در مقابل یک بازیکن تنها که نیروهای جهنم را کنترل می‌کند، قرار می گیرند. گروه های مخالف، هر کدام مجموعه ای از اهداف و مزایای جداگانه ی خود را دارند. برای شیاطین - که ساده‌اندیش هستند - حذف تک تک تفنگداران دریایی برای رسیدن به پیروزی، ترجیحاً به خشونت‌آمیزترین شکل ممکن، کار نسبتاً ساده‌ای است.

این بردگیم، مانند بازی ویدئویی، تا حد زیادی بر روی مبارزه متمرکز است، و شامل کاراکترهای مینیاتوری است که هر یک از طرف‌های مختلف را نشان می دهند. بازیکنان برای پیروزی در نبردها تاس می‌اندازند. بردگیم این بازی ممکن است از نظر بصری به اندازه ی سری بازی‌های ویدئویی خشن نباشد، اما هیچ چیز شما را از تصور کارهای وحشتناکی که تفنگداران دریایی و شیاطین با یکدیگر انجام می‌دهند، باز نمی‌دارد.

 Fallout: The Board Game

81wS6f9VLNS. AC SL1500 519fIeDxboL

با وجود حس مشترک کشف و مقاومت، Fallout یک بازی رومیزی همکاری مشترک نیست. بازیکنان تلاش‌های خود را می کنند تا منابع جدید نفوذ و تجهیزات را فراهم آورند. مانند سری بازی‌های ویدئویی، چندین جناح متخاصم در سرتاسر Wasteland پخش شده‌اند که بازیکنان می‌توانند همسو بودن یا نبودن با آن ها را انتخاب کنند. با این حال، آنها باید مراقب باشند که قدرت بین جناح ها را بیش از حد نامتعادل نکنند، زیرا می تواند باعث هرج و مرج شود.

در طول مسیر، دسته ای از کارت های داستانی، عناصر بازی های ویدئویی را به تصویر می کشند، و بازیکنان با انتخاب کاراکترهای گوناگون نتایج مختلفی را رقم خواهند زد.

Minecraft: The Board Game

full box5710Gvf24ZLL

پس از گذشت 10 سال از عرضه ی نسخه ی اولیه ی ماینکرفت، این بازی حالا با فروش بیش از 238 میلیون دلار، پرفروشترین بازی دیجیتال تاریخ محسوب می شود که بیش از 140 میلیون کاربر فعال دارد. محبوبیت این بازی موجب شد تا در سال 2018 بردگیم آن نیز راهی بازار شود و علاقمندان بسیاری را به خود جلب کند.

طراحی بازی به گونه ایست که بسیاری از المان های نسخه ی دیجیتال، در آن دیده می شوند و حس کشف و استخراج معادن را همچون نسخه ی ویدئویی خود به بازیکنان منتقل می کند. جنگیدن با هیولاها (ماب ها)، به دست آوردن اسلحه، جمع آوری منابع و ساخت و ساز، اکشن های اصلی بازی هستند.

                                                                                         

XCOM: The Board Game

D NQ NP 735779 MLB30042873732 042019 O81qAlx86REL. SL1500

چند سال پس از عرضه ی این بازی ویدئویی، XCOM: The Board Game عرضه شد، که به دنبال انتقال استرس شدید بازی رایانه ای به روی میز بود. مکانیزم بازی به بازیکنان اجازه می دهد تا کنترل سازمان XCOM را در دست بگیرند و آخرین امید بشریت در برابر مهاجمان بین کهکشانی را رهبری کنند.

به جای کنترل نیروهای زمینی XCOM، بازیکنان دستوراتی را به کل سازمان صادر می کنند، تصمیم می گیرند که واحدها را به کجا بفرستند، چگونه از منابع استفاده کنند، کدام پروژه های فناوری را دنبال کنند و ...

XCOM: The Board Game دارای یک اپلیکیشن است که تعیین می کند بیگانگان چگونه و چه زمانی تهاجمات مختلف خود را به زمین انجام می دهند و در مجموع به جذاب تر شدن بازی کمک می کند.

This War of Mine: The Board Game

AWAtwomv2this war of mine desktop logo all

نسخه رومیزی This War of Mine در واقع حول محور جمع‌آوری منابع در طول شب و ساخت اقلام مفید مورد نیاز برای بقا در طول روز می‌چرخد، همچنین با دادن فرصتی به بازیکنان برای بازی با دوستان خود، یک تجربه ی کاملاً جدید را ارائه می‌کند. این War of Mine علاوه بر حالت بازی رومیزی انفرادی مشابه بازی ویدئویی، می‌تواند به عنوان یک بازی رومیزی همکاری مشترک، مورد بررسی قرار گیرد.

گروه‌های متخاصم زیادی وجود دارند که به دنبال روش‌های بقای خود هستند - حتی اگر شامل کشتن و دزدی از شما باشد - که باید در ساعات طولانی شب در برابر آن ها به دفاع بپردازید. وقتی بازیکنان در خانه نیستند، می‌توانند با افراد دیگری مانند سربازان فراری، پناهندگان، تاجران و غیره برخورد کنند که داستان‌های جدیدی را برای بازیکنان رقم می زنند. نحوه ی برخورد شما با این افراد در نهایت، پایان بازی را تعیین می کند.

Betrayal at Baldur’s Gate: The Board Game

81O7jzAwnBL. AC SL1500

810cTUurd5L. AC SX342

 

مجموعه بازی‌های ویدئویی Baldur's Gate به عنوان یکی از بهترین بازی‌های رایانه‌ای نقش‌آفرینی که تا کنون ساخته شده است، شهرت خود را تثبیت کرده است.

کنترل یک مهمانی از شخصیت‌هایی با گذشته های مرموز و ناشناخته که با خدای قاتل وحشتناک، بهال، ارتباط دارند. بردگیم این بازی ترسناک با ترکیب دو سری بسیار متفاوت - Baldur’s Gate و Betrayal at House on the Hill - در سال 2017 عرضه شد که با وجود ترکیب غیرمنتظره اش، ایده ی فوق العاده ای بود.

Street Fighter Deck-building Game: The Board Game

91gXUsXN9ZL

787eec89 c62b 4ebb a3e4 6be87575f3b4 2.55a7b3938d24033c049963c1c061b2b5

ساختار بازی رومیزی Street Fighter تا حدودی شبیه حالت داستانی سری مبارزه است. هر بازیکن با یک دسته ی اصلی از ده کارت شروع می کند، با این هدف که از قدرتش برای خرید کارت از بازار موجود در نوبت خود استفاده کند و به تدریج مجموعه ی خود را بسازد. این کارت‌ها می‌توانند همه چیز باشند، از قهرمانان تا تبهکاران، قدرت‌های فوق‌العاده تا مکان‌ها - البته همه از بازی‌های ویدئویی Street Fighter – الهام گرفته شده اند.

چیزی که بازی Street Fighter Deck-building Game را به کار می‌اندازد این است که تجربه بازی ویدئویی را منعکس می‌کند، زیرا بازیکنان به آرامی قدرت می‌گیرند تا زمانی که آنقدر قدرتمند شوند که در یک نبرد پیروز شوند.

The Witcher Adventure Game: The Board Game

81d3LnfCLoL. AC SX425

3max

بازی‌های ویدئویی Witcher که به خاطر کاراکترهایشان بسیار معروفند، دارای داستان‌هایی با شخصیت‌های جذاب هستند. بنابراین جای تعجب نیست که بردگیم این بازی مبتنی بر سری بازی ماجراجویی Witcher، بر روی این عناصر تمرکز کند.

The Witcher Adventure Game با حضور شخصیت های دوست داشتنی از سری بازی های ویدئویی، بازیکنان را وارد دنیایی پر از هیولا می کند و جوایزی برای آنها به ارمغان می آورد.

The Witcher Adventure Game با رویارویی بازیکنان با موجودات وحشتناک و افراد خطرناک به لحن تاریک و مرموز دنیای بازی ویدئویی است. بازیکنان می توانند ماموریت های مختلفی را دنبال کنند - اغلب شامل کشتن هیولاها - که می توانند آن ها را از طریق دیپلماسی دقیق یا نبردهای قدیمی حل کنند. با افزایش قدرت شخصیت شما، آنها می توانند توانایی های منحصر به فرد خود را در مسیرهای مختلف بسته به ترجیحات شما توسعه دهند. به عنوان مثال، گرالت می‌تواند مهارت‌های خود را برای ساختن اکسیر یا طلسم‌سازی توسعه دهد که هر دو مزایای خاص خود را دارند.

Jetpack Joyride: The Board Game

61i78M4ygL. AC SX425

MV5BNGY1ODU3MDEtM2ZmMC00NjkwLWJkN2EtZWIzMzRhNmJmMGQ5XkEyXkFqcGdeQXVyMTA0MTM5NjI2. V1 FMjpg UX1000

این بردگیم که بر اساس بازی دیجیتالی به همین نام ساخته شده است، بازیکنانی را خواهد داشت که سعی می کنند در جت پک خود از مراحل بازی عبور کنند. آن‌ها کاشی‌هایی دریافت می کنند تا مسیر خود را در آزمایشگاه ایجاد کنند. بازیکنان باید با موفقیت از موانع عبور کنند، در حالی که سعی می کنند سکه ها را جمع آوری کنند و ماموریت ها را انجام دهند.

Sid Meier’s Civilization: A New Dawn: The Board Game

7adfe7420759489396fb470f2afb8128 Large

388979 sid meier s civilization vi windows front cover

این بازی به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا به جای رهبران کشورهای مختلف نقش بازی کرده و تلاش کنند تا بزرگترین تمدن شناخته شده برای بشریت را ایجاد کنند. بازیکنان با پخش کردن کشورهای خود در سراسر جهان از طریق سربازان، شهرها و سازه های چشمگیر، به نوبت از منابع طبیعی برای ساختن تدریجی امپراتوری های خود استفاده می کنند. کارت‌های پیروزی که در شروع بازی کشیده می‌شوند، سه راه را تعیین می‌کنند که بازیکنان می‌توانند با استفاده از یکی از آن ها، بازی را ببرند.

گیم پلی کارت محور A New Dawn از حس بازی کردن سری بازی های ویدئویی نشأت می گیرد. نشستن روبه روی رقبای خود، در حالی که آنها را سرکوب می کنید، تجربه ای غم انگیز تر از بازی آنلاین است.

ترجمه و گردآوری: مریم قاسمیه

منابع:

www.boardgamequest.com

www.dicebreaker.com

آرمین علیزاده
مدیر سایت

💻Mantra Market owner ✒Contract Manager

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!