از تاریخچه برند سیکو چه میدانید؟

سیکو (Seiko) یک برند ژاپنی است که بیش از یک قرن سابقه دارد هولدینگ بزرگ ژاپنی است که در حوزه‌‌های متنوع طراحی و ساخت ساعت، دستگاه‌های الکترونیکی، نیمه‌هادی‌ها، جواهرات و تجهیزات اپتیک فعالیت می‌کنداما علت شهرت برند سیکو به‌دلیل تولید ساعت‌های مچی میباشد.

 

با مانترا همراه باشید تا با برند سیکو بیشتر آشنا شوید.کلمه‌ی Seikosha در ژاپن به معنای «محل کار و تولید محصولات نفیس»میباشد.

 

تاریخچه برند سیکو:

امروزه هولدینگ سیکو زیرمجموعه‌ای از گروه سیکو است که در میناتو توکیوی ژاپن فعالیت می‌کند.شرکت‌های Seiko Instruments و Seiko Epson Corp نیز زیرمجموعه شرکت سیکو میباشند. کینتارو هاتوری بنیان‌گذار سیکو میباشد.او از۱۱ سالگی  شاگرد یک فروشگاه عمده ‌فروشی بود و در ۱۳ سالگی متوجه ظرفیت بالای صنعت ساعت‌سازی شد او در سال ۱۸۸۱  شرکتی تأسیس کرد که بعدها به برند سیکو معروف شد.اولین فروشگاه ساعت هاتوری در توکیو بود که K. Hattori نام داشت.

حتما بخوانید:

هاتوری بعد از اینکه در خرید و فروش ساعت موفق شد ،وارد صنعت ساعت‌سازی شد و در سال ۱۸۹۲ اولین کارگاه خود را به‌نام Seikosha تأسیس کرد.هدف هاتوری، تولید محصولات دقیق و با کیفیت بود. اولین محصولات او ساعت‌های دیواری بود.

بیشتر بدانید:نکات مهم در نگهداری از بند چرمی ساعت مچی

برند سیکو

 

در سال ۱۸۹۵ اولین ساعت جیبی سیکوشا ساخته شد.این شرکت در ۱۵ سال اول تولید ساعت‌های جیبی به موفقیت‌های زیادی دست پیدا نکرد اما در سال ۱۹۱۰محصولات سیکو به چین صادر شد . چینی‌ها به دلیل جنگ جهانی اول توانایی وارد کردن ساعت دیواری از آلمان را نداشتند و به‌همین دلیل محصولات سیکوشا را می‌خریدند.زلزله‌ی سهمگینی در سال ۱۹۲۳ ژاپن را لرزاند و کارخانه‌ی سیکوشا به‌طور کامل نابود شد.چند ماه بعد کینتارو  کارخانه‌ی جدیدی ساخت و در سال ۱۹۲۹ اداره‌ی راه‌آهن ژاپن یکی از ساعت‌های جیبی سیکوشا را به‌عنوان ساعت رسمی انتخاب کرد.ساختمان کارخانه در سال ۱۹۳۲ به‌صورت کامل بازسازی شد.


در سال ۱۹۳۴ کینتاروبه دلیل بیماری از دنیا رفت و پسر بزرگ‌تر او گنزو هاتوری مدیر شرکت شد. او به کارخانه‌های خصوصی مجوز تولید ساعت‌هایی با برند سیکو داد .در سال ۱۹۵۶  قطعه ی Diashock به ساعت های سیکواضافه شد که باعث میشد در زمان ضربه یا افتادن به قطعات داخلی شوک وارد نشود.در سال ۱۹۵۹ ساعت خودکار سیکو به‌نام Gyro Marvel   به بازارآمد.

 

بیشتر بدانید:نکات مهم هنگام خرید ساعت مچی دخترانه

برند سیکو

 

در سال ۱۹۶۰ساعت Grand Seikoساخته شد اما گنزو هاتوری در سال ۱۹۶۴ از دنیا رفت و شوجی هاتوری جایگزین او گردید و در همان سال سیکو به‌عنوان برند اصلی زمان‌سنجی در المپیک  توکیو انتخاب شد و در سال ۱۹۶۵ اولین ساعت مخصوص غواصی را در ژاپن ساخت این ساعت تا عمق ۱۵۰ متر دربرابر نفوذ آب مقاومت داشت.

 

سیکو در سال ۱۹۶۷ در رقابت‌های نوشاتل سوئیس با ساعت‌های دقیق سرتاسر جهان رقابت کرد و توانست در بخش کرونومتربه مقام‌های دوم و سوم دست پیدا کند در سال ۱۹۷۴ شوجی هاتوری از دنیا رفت و کنتارو هاتوری برادرزاده و پسر بزرگ‌تر گنزو جایگزین او گردید.در سال ۱۹۷۵سیکو اولین ساعت غواصی جهان را با بدنه‌ی تیتانیومی ساخت.
سیکو در سال ۱۹۸۲ ساعت Seiko TV را ساخت.این ساعت یک صفحه‌ی سیاه و سفید LCD داشت .بعد شرکت سیکو ،ساعت مچی Seiko Computer و LCD Pocket Color  Televisionرا به بازار عرضه کرد. 

بیشتر بدانید:فروش اینترنتی ساعت مچی در تهران

برند سیکو

 

در سال ۱۹۸۴ اولین کامپیوتر مچی مجهز به ابزار ذخیره‌سازی اطلاعات را به‌نام UC-۲۰۰۰ توسط این شرکت ساخته شد. ساعت مذکور توانایی ذخیره‌ی ۲ هزار کارکتر را داشت و شماره تلفن و آدرس و همچنین یادداشت یا برنامه‌ی زمان‌بندی را تا یک ماه ذخیره می‌کرد.

 

با ورود به دهه‌ی ۱۹۹۰ ساعت مخصوص غواصی و مجهز به جداول مربوطه توسط سیکو ساخته شد و Seiko Perpetual Calendar که اولین ساعت کوارتزی جهان با تقویم کامل ۱۱۰۰ ساله بود به بازار راه پیدا کرد.در سال ۱۹۹۴ سیکو اولین ساعت‌های هوشمندرا ساخت ساعت سیکو توانایی ارسال پیام، نمایش پیش‌بینی آب‌وهوا، شماره‌های مسابقه‌ی بخت‌آزمایی، نتایج مسابقات ورزشی و موارد دیگر را داشت. البته باگ‌های اجرایی در ساعت جدید سیکو زیاد بودند و درنهایت تولید آن در سال ۱۹۹۹ متوقف شد.

بیشتر بدانید:در انتخاب ساعت مچی زنانه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برند سیکو


در سال ۲۰۰۵ سیکو ساعت آنالوگی به بازار عرضه کرد این ساعت،خورشیدی بود و مجهز به کنترل رادیویی بود .در۲۰۱۰ شرکت سیکو ساعتی به‌نام Seiko Spring Drive Spacewalkبه بازار عرضه کرد که مناسب پیاده‌روی‌های فضایی در بیرون و داخل ایستگاه فضایی بین‌المللی بود. این ساعت جایزه‌‌ی بهترین ساعت اسپرت Grand Prix d'Hologerie de Geneve را ازآن خود کرد.

یکی دیگر از دستاوردهای سیکو تولید ساعت‌های خورشیدی مجهز به GPS میباشد که به سری Astron محصولات اضافه شدند.